Skip to main content

Najwyższy szczyt Pienin i trzy rezerwaty przyrody po drodze, to przepis na udany wypad w góry


Pieniny to niewielkie, ale szalenie urokliwe pasmo górskie. Czasami trudno uwierzyć, że na tak niewielkim obszarze, może się kryć tyle ciekawych atrakcji. Tym razem postanowiłem po raz kolejny odwiedzić najwyższy szczyt tej grupy górskiej, czyli Wysoką.

Najpopularniejszy szlak na wierzchołek prowadzi przez Wąwóz Homole. Żeby jednak urozmaicić wycieczkę i wypełnić ją ciekawymi miejscami, zaplanowałem nieco inny wariant spaceru. Na start wybrałem miejscowość Jaworki, a następnie poprzez rezerwat Biała Woda zamierzałem dostać się na przełęcz Rozdziela.

 

 

Krótkie Informacje praktyczne
Dystans: 14,2 km
Suma podejść: 710 m
Czas przejścia: 4:50 h plus przerwy
Szlak biegnie przez trzy rezerwaty przyrody
Wstęp bezpłatny

Na miejsce najłatwiej dotrzeć samochodem. Kierujcie się najpierw w stronę Szczawnicy, a następnie jedźcie jeszcze mniej więcej 7-8 km na wschód. Na miejscu znajdziecie kilka płatnych parkingów. Dwa z nich położone są w okolicy Wąwozu Homole, a kolejne nieco dalej, w pobliżu wejścia do Rezerwatu Biała Woda. To, gdzie się zatrzymacie, nie ma tak naprawdę znaczenia, bo wycieczka w tym wariancie to pętelka.

Do Jaworek dotrzecie też bez trudu dzięki komunikacji publicznej. Zwłaszcza w czasie sezonu turystycznego nie będziecie mieć z tym problemu, bo kursy ze Szczawnicy odbywają się mniej więcej co pół godziny.

Rezerwat Biała Woda

Pierwsza część wycieczki to leniwy spacer wygodną drogą. Miejsce to przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom spokojnego dreptania wzdłuż potoku i w towarzystwie skał. Śmiało możecie się tutaj wybrać całą rodziną. Podejście na Przełęcz Rozdziela wymaga już natomiast nieco wysiłku, ale ten punkt graniczny pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami ma tyle uroku, że zdecydowanie polecam.

Przełęcz Rozdziela

Dalszy marsz na Wysoką prowadzi w tym wariancie wzdłuż niebieskiego, granicznego szlaku, biegnącego przez Małe Pieniny. Teren nieco faluje, a w czasie dreptania nie brakuje niekiedy ciekawych widoków w kierunku Pasma Radziejowej. Ścieżka tuż pod szczytem Wysokiej łączy się ze szlakiem prowadzącym bezpośrednio z Jaworek. Bywa niekiedy stromo, ale w trudnych miejscach znajdziecie sztuczne ułatwienia w postaci schodków i poręczy.

Na szczycie Wysokiej, najwyższego wzniesienia w Pieninach

Wysoka mierzy 1050 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Pienin. Przy dobrej przejrzystości powietrza naprawdę można tam nacieszyć oczy, a w rozpoznaniu widocznych gór pomoże zamontowana na wierzchołku tablica z podpisaną panoramą. Żeby zakończyć wycieczkę, należy rozpocząć zejście w kierunku Wąwozu Homole, wybierając nieco poniżej grzbietu oznaczenia zielone.

Wąwóz Homole

Sam wąwóz słusznie należy do największych atrakcji Pienin i z pewnością będzie ciekawym zakończeniem całej wędrówki. Wycieczka w podanym wariancie szacowana jest mniej więcej na 5 godzin samego marszu. Do tego czasu należy oczywiście doliczyć przerwy, bo teren aż zachęca do odpoczynku i podziwiania przyrody.

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi wpisami

 

Pochłonęły Cię górskie wędrówki?

Sprawdź mój wyjątkowy przewodnik górski

Przydatne? Dzięki za napiwek!

Postaw kawę

Dołącz do Patronów

Wspieraj na Patronite
Mateusz Stawarz

Miłośnik machania nogami i kawy we wszystkich postaciach.W 2015 roku założyłem tego bloga – Zieloni w podróży. Chwile później swoimi przygodami postanowiłem dzielić się również w formie filmów.Dlaczego akurat „Zieloni w podróży”? To proste. Kiedy lata temu rozpoczynałem swoją turystyczną przygodę z kolegą, o wędrówkach nie mieliśmy zielonego pojęcia.

Zostaw komentarz

×