Skip to main content

Wieża widokowa na Lubaniu zapewnia jedną z najpiękniejszych panoram w całych Beskidach

Zimowe wędrówki po Beskidach potrafią być pełne uroku. Nie inaczej jest w przypadku Gorców, które zachwycają ciekawymi ścieżkami, widokowymi halami oraz… wieżami widokowymi. Jedna z nich wznosi się na Lubaniu i pozwala turystom obejrzeć jedną z najpiękniejszych, górskich panoram w całych Beskidach.

Jak się dostać na szczyt? Wycieczkę na Lubań najłatwiej rozpocząć na Przełęczy Snozka. Przy drodze relacji Krościenko nad Dunajcem – Nowy Targ, znajduje się obszerny parking, gdzie bez trudu można zostawić samochód. Tam również można przygotować oczy na wszystkie widokowe doznania. Już na starcie wędrówki bowiem doskonale widać Tatry, Pieniny czy Jezioro Czorsztyńskie.

[Wycieczka w skrócie]

Dystans: 11 km
Suma podejść: 585 m
Czas przejścia: 3:45 h
Na szlak można się wybrać z psem
W sezonie wakacyjnym pod szczytem funkcjonuje baza namiotowa „Lubań”
W okolicach przełęczy i szczytu Wdżar działają w sezonie obiekty gastronomiczne

 

Na szczyt Lubania prowadzi nieprzerwanie z przełęczy szlak niebieski, a jego początkowy przebieg to sielski spacer wśród rozległych pól i łąk. Po kilkunastu minutach sytuacja nieco się zmienia, bo ścieżka wkracza do lasu, a teren staje się bardziej stromy. W drodze na Lubań pokonać trzeba blisko 6 km i niecałe 600 metrów przewyższenia. Mapy wskazują, że powinno zająć to nieco ponad dwie godziny.

Ścieżka na ostatnim etapie wycieczki jest rzeczywiście stroma, natomiast bliskość wieży widokowej działa pokrzepiająco. Bliźniacze konstrukcje wzniesiono także na Gorcu, Magurkach i Koziarzu. W założeniu nawiązywać one mają do gotyckich, drewnianych kościołów w okolicy. Warto również odnotować, że w sezonie wakacyjnym na polanie podszczytowej działa baza namiotowa „Lubań”, która pozwala za drobną opłatą spędzić noc w tym wyjątkowym miejscu.

Panorama rozpościerająca się ze szczytu obejmuje wszystkie kierunki świata, a szczególne wrażenie robi majestatyczny łańcuch Tatr. Widokowe wrażenia uzupełniają także przedstawiciele Beskidu Żywieckiego, Wyspowego, czy Sądeckiego. Przy dobrej przejrzystości powietrza widać jednak zdecydowanie więcej.

Lubań

Lubań

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi wpisami

 

Pochłonęły Cię górskie wędrówki?

Sprawdź mój wyjątkowy przewodnik górski

Przydatne? Dzięki za napiwek!

Postaw kawę

Dołącz do Patronów

Wspieraj na Patronite

 

Mateusz Stawarz

Miłośnik machania nogami i kawy we wszystkich postaciach.W 2015 roku założyłem tego bloga – Zieloni w podróży. Chwile później swoimi przygodami postanowiłem dzielić się również w formie filmów.Dlaczego akurat „Zieloni w podróży”? To proste. Kiedy lata temu rozpoczynałem swoją turystyczną przygodę z kolegą, o wędrówkach nie mieliśmy zielonego pojęcia.

Komentarz

Zostaw komentarz

×