Wielki Kopieniec to niepozorny szczyt o zaskakująco przyjemnej dla oka panoramie
Wielki Kopieniec nie jest wymagającym szczytem i w zasadzie każdy spacerowicz może wybrać się na jego wierzchołek. Panorama która się tam rozpościera jest naprawdę przyjemna dla oka, mimo że sam szczyt mierzy mizerne jak na Tatry 1328 m n.p.m. Co jeszcze warto zakodować sobie z tyłu głowy? Na pobliskiej Polanie Kopieniec prowadzony jest kulturowy wypas owiec, a wiosną w okolicy kwitną krokusy!
Którędy na Wielki Kopieniec?
- Szlak z Toporowej Cyrhli. Oficjalnie jest to szlak zielony, ale podczas mojej ostatniej wizyty, momentami więcej było oznaczeń koloru czerwonego. Prognozowany czas przejścia to około 1:15h, a w tym czasie pokonać trzeba niecałe 2,5 km trasy i 350 metrów przewyższeń. To najszybszy sposób dostania się na szczyt.
- Zielony szlak z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. W tym wariancie pokonać trzeba ponad 3,5 km oraz niemal 440 metrów przewyższeń. Trasa nieco dłuższa, bo poświęcić na nią trzeba około 1:45 h, ale chyba jednak trochę ciekawsza, niż pierwszy wariant.
- Szlak z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz. Trasa dla osób, które lubią spacerować. Na chętnych czeka prawie 2 godziny marszu, w czasie których trzeba pokonać 4 km oraz 430 metrów przewyższeń. Oczywiście w jedną stronę. Przy okazji warto skoczyć na pobliski Nosal.
O czym pamiętać?
- Parkingi oraz wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego są płatne.
- Wspomniane szlaki są z natury proste, ale luźne kamienie oraz ewentualne błoto mogą stanowić zagrożenie dla pięknego uśmiechu.
- Warto zabrać wygodne buty i cokolwiek do picia. Głupio się odwodnić na Kopieńcu, naprawdę.
- Zimą jest zimno, a marsz w śniegu na pewno pochłonie więcej czasu, niż w czasie ciepłego, letniego dnia.
- Kiedy już nacieszycie oczy panoramą, warto podejść na pobliską Polanę Kopieniec. To też urokliwe miejsce.
Widoki z Wielkiego Kopieńca
Ciekawostki:
- Góra mierzy 1328 m n.p.m. i znajduje się w reglowej części Tatr Zachodnich.
- Dawno, dawno temu, góra ta wchodziła w skład Hali Kopieniec, a na całym tym terenie wypasano owce.
- Po włączeniu obszaru do Tatrzańskiego Parku Narodowego, wypasania zakazano. Owce okazały się zbyt brutalne dla stromych stoków, które zaczęły mocno erodować.
- Ostatnią częścią tej historii jest fakt, że obecnie zezwolono na kulturowy wypas owiec, ale wyłącznie na Polanie Kopieniec.
- Na tej właśnie polanie wiosną kwitną krokusy! Wyobraźnia rozpalona?
- To nie jedyny, tatrzański „Wielki Kopieniec”! W Dolinie Chochołowskiej znajduje się góra o dokładnie takiej samej nazwie.
- W miejscowej gwarze mianem Kopieńca określa się wzniesienie w kształcie kopca. No kto by pomyślał!
Szczyt nie stanowi jakiegoś gigantycznego, górskiego wyzwania, ale panorama naprawdę może się podobać. To fajny cel na krótki spacer i warto go gdzieś tam wcisnąć w swoje plany wyjazdowe. Otoczenie prezentuje się szczególnie ładnie przed zachodem, lub o świcie, co miałem okazję sprawdzić. Chętnych odsyłam do tekstu o tatrzańskich szlakach dla każdego lub do tej relacji z wycieczki na Wielki Kopieniec.
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi wpisami
Wspaniale opisy i widoki, dziękuję bardzo i proszę o więcej 😄