Skip to main content

Łysica to najniższe wzniesienie Korony Gór Polski, a zima wydawała się być dobrą porą, by się tam wybrać.

Łysica to dla mnie trochę góra – zagadka. Po raz pierwszy zdarzyło się, abym w poszukiwaniu celu wędrówki, musiał wyruszyć na północ. To najwyższe wzniesienie Gór Świętokrzyskich i jednocześnie najniższe w całej Koronie Gór Polski, którą od jakiegoś czasu staram się bardzo, (bardzo) powoli skompletować. Liczy całe 612 m n.p.m. i cóż, nawet głupio użyć określenia „szczyt” czy „wierzchołek”. Ot, wydawałoby się, że to taki trochę przerośnięty pagór. Skoro jednak w tej Koronie już jest, to nie było innego wyjścia, niż wyjście z domu.

Pogoda była fatalna, a więc niemal idealna na tego typu wycieczkę. Dlaczego? Otóż ze „szczytu” nie widać wiele więcej, niż piękne jodły. Nie robiło mi różnicy, czy pooglądam je przy bezchmurnym niebie, czy przy całkowitym zachmurzeniu. Nie będę wam mydlił oczu –  kalkulowałem sobie nawet, że jeśli aura będzie łaskawa, to szkoda mi będzie dnia na tę Łysicę, bo mógłbym ten czas spędzić w bardziej widokowym miejscu…

Szlak na Łysicę

Szlak na Łysicę, Góry Świętokrzyskie, Wydawnictwo Compass

 

Mimo to uczciwie napiszę, że ciekawiły mnie te Góry Świętokrzyskie. To jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce, które wypiętrzyło się bardzo, bardzo, bardzo dawno temu. Co najmniej o dwa „bardzo” więcej, niż np. takie Beskidy. Te są z kolei naszymi najmłodszymi górami. Lubię wszelakie nowości i ciekawski ze mnie człowiek, więc nie skreślałem tej wędrówki na starcie. Uznałem po prostu, że będzie specyficzna. Stęskniłem się już za ruchem, więc zrezygnowałem z najszybszej możliwości dostania się na Łysicę. Zamiast tego, wybrałem solidny spacer zaczynając w miejscowości Bieliny. W normalnych warunkach pewnie mógłbym rzucić okiem na całe pasmo Łysogór, w tym na nie mniej znaną Łysą Górę, ale cóż było robić.

Przy stabilnej pogodzie ruszam zimą na szlak w stronę Łysicy

Przy stabilnej pogodzie ruszam zimą na szlak w stronę Łysicy

 

Bez problemu znalazłem na pobliskim płocie niebieskie oznaczenie i w tajemniczej, mglistej atmosferze, zacząłem maszerować przed siebie. Momentami prószył śnieg, a szlak prowadził szeroką drogą wśród białych pól. Zima w pełni i całkiem ciekawy początek dnia. Mijałem sporo osób z numerami startowymi, które zmierzały właśnie od strony Łysicy. Tych bardziej „pro”, biegnących na poważnie i tych bardziej zielonych, traktujących udział jako dobry sposób na odrobinę ruchu. Co bardzo mi się spodobało, to szeroki przedział wiekowy. Turystyka ma się coraz lepiej i to także przy takiej pogodzie. Nawet ja jestem tego przykładem.

Śnieżne tunele jak z bajki

Śnieżne tunele jak z bajki

 

Starałem się początkowo sprawnie przebierać nogami, żeby te mniej ciekawe odcinki po prostu szybko mieć za sobą. Miałem za to dwie główne obawy, wiążące się z wypadami tego typu. Zastanawiałem się, czy gdzieś, na jakimś skrzyżowaniu nie pomylę drogi, no i czy nie dopadnie mnie jakiś mały Burek. Tych bywa zadziwiająco dużo na szlakach prowadzących wśród zabudowań. Moje wątpliwości rozwiały się bardzo szybko. Farba na słupach, płotach i drzewach kierowała mnie bezbłędnie, a psiaki były, owszem, ale raczej ciekawskie, niż agresywne.

Tak wygląda wejście do lasu

Tak wygląda wejście do lasu. Co to w ogóle za podpis.

 

W końcu dotarłem do miejsca o wdzięcznej nazwie Kakonin. To tutaj szlak wkracza na dobre do lasu. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Ot, po prostu wchodzisz między drzewa. W tym wypadku jednak, trzeba przejść przez, lub ominąć zabytkową zagrodę świętokrzyską, stanowiącą element miejscowej tradycji ludowej. Zimowy wariant prowadził tak, jak na zdjęciu powyżej, czyli wzdłuż płotu. Tutaj też na dobre zaczynają dominować czerwone oznaczenia.

Z zamyślenia wyrywają mnie czasami napotykane osoby

Z zamyślenia wyrywają mnie czasami napotykane osoby

 

Gdybyście nie wiedzieli, to szlak przebiega w Parku Narodowym, więc należy zachować pewne ogólnie przyjęte normy zachowania. O ile wcześniej nieco sceptycznie zapatrywałem się na tę moją wędrówkę, tak teraz otoczenie wydawało się niesamowicie czarujące. Wszystko pokryte śniegiem, a do tego miejscowo występująca mgła. No i pustki na trasie, bo z każdą chwilą mijałem coraz mniej biegaczy i spacerowiczów. Szlak był wygodnie ubity setkami kroków, a ja w tej zadumie mogłem spokojnie zmierzać przed siebie. Tak poważnie, to ten las nie jest taki znowu zwyczajny. Ok, może sprawiać takie wrażenie, bo drzewo to drzewo, ale pasmo Łysogór porasta Puszcza Jodłowa. To nic innego jak bór jodłowo – bukowy, co ponoć jest unikatem w skali świata. Jeżeli jeszcze nie wiecie jak to może się prezentować, to zerkajcie na zdjęcia. Bukowe, zmrożone gałązki i pokryte śniegiem choinki, uzmysłowią wam o co chodzi.  Najwyraźniej nieco większym ode mnie entuzjastą Gór Świętokrzyskich był Stefan Żeromski. Tak, ten Stefan. To on wprowadził określenie „puszcza jodłowa” do literatury. Widzicie? Zieloni uczą i bawią.

Przełęcz św. Mikołaja. Prezentów nie było

Przełęcz św. Mikołaja. Prezentów nie było

 

Charakterystycznych punktów na trasie nie było zbyt wiele. Biała, zimowa sceneria i drzewa wokół. W każdym kierunku praktycznie to samo, wiec ucieszyłem się, kiedy dotarłem wreszcie na Przełęcz św. Mikołaja. Prezentów nie znalazłem, ale znajduje się tutaj kapliczka i kilka ławek, na których można poodpoczywać. Szczerze mówiąc, to nie odczuwałem takiej potrzeby, bo szlak na Łysicę, wznosi się od tej strony bardzo łagodnie i równomiernie. Miejsce wydawało się wręcz stworzone do spacerów.

Odroibnę kolorytu wnoszą jedynie ubrania mijanych osób

Odrobinę kolorytu wnoszą jedynie ubrania mijanych osób

 

Taka wszechobecna cisza wydaje się początkowo czymś nienaturalnym. Przyzwyczajeni do wszelkiego rodzaju dźwięków, rozmów czy hałasów, odbieramy to nieco podejrzliwie. Zwłaszcza na początku, bo później do takiego błogiego stanu zaczynamy uciekać. Łapałem się czasami na tym, że nie do końca wiedziałem, czy ukryte pod czapką i kapturem uszy faktycznie usłyszały rozmowy zbliżających się ludzi, czy to tylko szelest materiału. Nie, nie zwariowałem.

Przyznajcie, że klimatycznie w tych Górach Świętokrzyskich

Przyznajcie, że klimatycznie w tych Górach Świętokrzyskich

 

Nauczyłem się już nie stawiać sobie zbyt wielkich oczekiwań, co sprawiło, że naprawdę fajnie mi się w tych Górach Świętokrzyskich spacerowało. Łysica z każdym krokiem się przybliżała, ale że wokół mnie były same drzewa, to nie wiedziałem ile jeszcze do „szczytu”. Zaczęło mnie to po czasie drażnić. W głowie zaświtała mi nawet irracjonalna myśl, że to miejsce mogę w znany tylko sobie sposób przegapić. No bo ile można iść przed siebie?

Wyobraźcie sobie ten klimat na żywo. Puszcza Jodłowa zimą.

Wyobraźcie sobie ten klimat na żywo. Puszcza Jodłowa zimą.

 

Aura stawała się za to coraz ciekawsza. Mgła tworzyła klimat rodem z jakiegoś filmu grozy, w którym główny bohater pomimo wszystkich ostrzeżeń, udaje się w sam środek kłopotów. Na nic zdaje się nasze wykrzyczane do ekranu: „Nie idź tam!” Teraz już wiem, co pcha takiego nieszczęśnika dalej – ciekawość. No sami zerknijcie na zdjęcia. Nade mną szczelna pokrywa z gałęzi, lodu i śniegu, w powietrzu wyczuwalna wilgoć, a kroki kierowałem w stronę coraz mocniej gęstniejącej mgły. Brakowało tylko, żeby nagle zza zakrętu wyłoniła się jakaś ciemna postać.

Im bliżej Łysicy, tym większa mgła, czyli i nastrój ciekawszy

Na szczęście to tylko turysta. Im bliżej Łysicy, tym nastrój ciekawszy

 

Łysica zimą była już na wyciągnięcie ręki, o czym przekonałem się niedługo później. Nie ma się czego obawiać – jeżeli nie idzie się z zamkniętymi oczami, to nie ma szans przegapić „szczytu”. Tabliczka, ławeczki i krzyż. No i coś, co mogłoby sprawiać wrażenie widokowego prześwitu w drzewach, lecz nie dane mi było tego sprawdzić. Wszędzie mgła. Północne i południowe zbocze otaczają gołoborza, co jest niejako symbolem tego miejsca. Co to gołoborze? Po prostu rumowisko skalne pełne tych „grubszych” kamieni i fragmentów skał. Droga na górę zajęła mi lekko ponad 2 godziny, więc nadeszła dobra pora na przerwę. Wszystko pokryte było śniegiem, więc nie znalazłem tam miejsca, by się rozgościć. Szybko wsunąłem coś słodkiego i wypiłem kawę. Parę zdjęć, kilka ostatnich spojrzeń i postanowiłem wracać. Najniższy szczyt Korony Gór Polski „zdobyty”.

Łysica zimą. Najniższy szczyt Korony Gór Polski.

Łysica zimą. Najniższy szczyt Korony Gór Polski.

 

Trasa nie jest ani trudna, ani wymagająca, ale ucieszyło mnie, że będę miał teraz cały czas z górki. Jakoś tak swobodnie i szybko się wracało. Szokujący może być fakt, że krajobraz… nie zmienił się nic, a nic. Pogoda była ciągle stabilna. Szaro, ale nawet przyjemnie. Napotkałem nawet na swojej drodze zwierzątka, co zawsze sprawia, że szybko wyciągam aparat. Niestety grupka sikorek nie była chętna na małą sesję. Musiałbym się chyba cały obwiesić słoniną, żeby ten stan rzeczy zmienić. Na szczęście nikt nie widział, jak skradałem się do nich, chowając się za drzewami.

Droga powrtona minęła szybko i samotnie

Droga powrotna minęła szybko i samotnie

 

Wracając z Łysicy, spotkałem już tylko dwie osoby. Cały ten las miałem więc prawie na wyłączność, co niezmiennie mi odpowiada. Nie, żebym był jakimś całkowitym samotnikiem unikającym ludzi. Nie, bo przecież nawet Darek mnie jakoś znosi, chociaż dziwnym zrządzeniem losu siwych włosów mu ciągle przybywa… Po prostu lubię czasami wsłuchać się w siebie. A jeżeli nie mam nic ciekawego do przemyślenia? Tym lepiej, bo taki spacer wśród drzew naprawdę relaksuje. Nawet nie wiem kiedy to zleciało, ale wkrótce pojawiłem się po raz kolejny przy znanym już sobie napisie „Kakonin”. Pora było wyleźć z tego lasu w otwarty teren.

Teraz jeszcze kawałek otwartym terenem

Teraz jeszcze kawałek otwartym terenem

 

Mgła chyba zgęstniała jeszcze bardziej, padało takie zlodowaciałe coś, ale nie żałowałem ani przez chwilę, że na tę Łysicę się wybrałem. Zima w styczniu dopisywała, czy ktoś to lubi, czy nie. Ja toleruję, a Darek patrzy na tę porę roku z odrobiną niechęci. Zima jednak nie musi oznaczać całkowitej hibernacji. Są właśnie takie miejsca jak to, w których przeciętnie sprawny piechur odnajdzie się bardzo dobrze. Oczywiście trzeba się trochę staranniej przygotować niż w lecie i przyswoić sobie pewne zasady, ale taki marsz, potrafi człowiekowi zrobić dobrze. Może wielu to zdziwi, ale pomimo braku widoków, spacerowało mi się naprawdę fajnie.

Żegnam Góry Świętokrzyskie takim ciekawym pejzażem. Było całkiem fajnie

Żegnam Góry Świętokrzyskie takim ciekawym pejzażem. Było całkiem fajnie

 

Na Łysicę, zwłaszcza zimą, najszybciej można się dostać startując ze Świętej Katarzyny. Po obfitych opadach śniegu, lub gdy brakuje wam czasu, pewnie warto ten wariant rozważyć. Jeżeli jednak chcecie trochę bardziej wypełnić sobie dzień, to polecam zapoznać się z tym najwyższym wzniesieniem Gór Świętokrzyskich zaczynając w Bielinach. Szlak pnie się naprawdę łagodnie, a przewyższenia rozkładają się równomiernie na całej jego długości. Zresztą jest ich naprawdę niewiele, bo raptem 360 metrów. Całość wycieczki w obie strony to jakieś 14,5 km, a poświęcić trzeba na nią około 4:30h. Do tego oczywiście trzeba dodać przerwy, no i ewentualne opóźnienia w marszu, jeżeli wybierzecie się zimą. Jak oceniam ten szlak na Łysicę? Szału nie było, ale nie mogło być. Przyznam jednak, że bawiłem się w Puszczy Jodłowej całkiem dobrze i mogę wam taki pomysł na sobotę polecić. Na pewno miejsce to warto zobaczyć, a jeśli ktoś mieszka nieopodal i lubi spacerować, to koniecznie powinien się wybrać. Oczywiście będąc świadomym, czego się tu można spodziewać. Tatry to nie są.

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi wpisami

 

Pochłonęły Cię górskie wędrówki?

Sprawdź mój wyjątkowy przewodnik górski

Przydatne? Dzięki za napiwek!

Postaw kawę

Dołącz do Patronów

Wspieraj na Patronite
Mateusz Stawarz

Miłośnik machania nogami i kawy we wszystkich postaciach.W 2015 roku założyłem tego bloga – Zieloni w podróży. Chwile później swoimi przygodami postanowiłem dzielić się również w formie filmów.Dlaczego akurat „Zieloni w podróży”? To proste. Kiedy lata temu rozpoczynałem swoją turystyczną przygodę z kolegą, o wędrówkach nie mieliśmy zielonego pojęcia.

13 komentarzy

 • G pisze:

  Widoki co jak co, ale czasami potrafią być tutaj konkretne. Z jednej strony potrafi być widać Tatry a z drugiej okolice W-wy czyli pół Polski ;D gdzieś jeszcze w Polsce takie są ? Pozdrawiam

 • Artur Szymanowski pisze:

  Te ośnieżone drzewa robią super klimat. Gdzie normalnie lubię mieć słońce i widoki, tak zimowe wędrówki w takiej mgle, wśród ośnieżonych drzew także dają mi dużo zabawy przy wycieczce. Co prawda prawie nic się nie widzi, ale drzewa to wynagradzają.

  • Mateusz pisze:

   A to mamy podobnie 😀 Latem jednak wolę te widoki mieć i leśne odcinki czasami mnie nużą. Zimą jednak jest na tyle ładnie i ciekawie, że nie mam z tym problemu 🙂

 • Iza pisze:

  Polecam wejście na Łysicę od strony Świętej Katarzyny, wg mnie jest dużo ciekawsze niż od strony Kakonina i zdecydowanie bardziej strome, moża poczuć, że to nie „jakiś ogromny pagór”, tylko całkiem sympatyczny szczyt. A fatygując się w najstarsze nasze polskie góry proponuję zacząć wędrówkę w Ciekotach/Mąchocicach Scholasterii i przez Łysicę dotrzeć na Łysiec, myślę, że dopiero wówczas można poczuć klimacik tych gór, memu sercu bliskich (a czasem po drodze nawet się trochę zmęczyć). Zapraszam serdecznie, wiosną też jest u nas cudnie!!!

  • Mateusz pisze:

   Trudno poznać jakieś pasmo w czasie jednej, krótkiej wycieczki 🙂 Na coś musiałem się zdecydować, a wyjście od strony Świętej Katarzyny wydało mi się po prostu zbyt krótkie. Domyślam się, że wiosną jest pięknie, kiedy natura budzi się do życia 🙂

 • Świętokrzyska wersja Narni. 🙂 Jest klimacik na fotach!
  My po „zdobywaniu” Łysicy, mieliśmy focha na oznakowanie. Niby cały czas za znakami, idziemy, idziemy, a tu nagle szlakowskaz nam mówi, że do Łysicy, to jeszcze 5 godzin. To się zdziwiliśmy. 😀

 • piotr pisze:

  Puszcza Jodlowa zasypana sniegiem wyglada basniowo. Natomiast w lecie cale pasmo Lysogor to sceneria z Jurassic Park, tylko patrzec jak zza gestych paproci wygladnie jakis maly dinozaur. Jesli ma sie blisko, gory idealne na spokojny weekend/1 dzien, maja swoj klimat zwyklych, nie-spektakularnych i przytlaczajacych gor.

 • Jarek pisze:

  Jakiś czas temu (będzie z piętnaście lat) przeszliśmy sporą część Gór Świętokrzyskich, a teraz przymierzamy się do powrotu i zagoszczeniu tam na dłużej, niż jedna wycieczka. Mamy cichą nadzieję, że aura będzie równie sprzyjająca – pod jakimkolwiek względem 🙂

  • Mateusz pisze:

   Piętnaście lat temu, to ja co najwyżej słyszałem, że jakieś góry w Polsce są 😀 Mam nadzieję, że aura dopisze. Fajnie będzie sobie zrobić taką sentymentalną powtórkę 🙂

 • Cieszę się, że Twoja relacja nie należy do tych, które rysują niepochlebny obraz Łysicy i GŚ 🙂 Polecam jednak kiedyś tu wrócić, przejść całe pasmo Łysogóry, Jeleniowskie a może nawet cały GSŚ. Te góry naprawdę da się pokochać 🙂 Pozdrawiam i życzę, byście w temacie szlaków GŚ nie pozostali zieloni 😀

  • Mateusz pisze:

   Niepochlebne relacje wynikają chyba trochę z niezrozumienia tego, czego się po Górach Świętokrzyskich spodziewać. Ja akurat na widoki się nie nastawiałem, a pogoda już całkiem wybiła mi to z głowy 😀 Za to klimat był świetny i na takie weekendowe spacery w sam raz. Jak ktoś mieszka bliżej, to koniecznie powinien przekonać się na własne oczy. Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

×