Szlak na Dwernik Kamień przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ciekawych spacerów
Nie samymi połoninami Bieszczady stoją, jak się okazuje. W paśmie tym można odnaleźć znacznie więcej ciekawych atrakcji, które nie tylko potrafią zachwycić widokami, ale i spokojem. Do takich miejsc należy z pewnością Dwernik Kamień, czyli niepozorny, ale atrakcyjny szczyt w paśmie Połoniny Wetlińskiej.
Miejsce to nie jest tak często odwiedzane jak chociażby Tarnica, czy Połonina Caryńska, a to sprawia, że świetnie odnajdą się tam wszyscy ci, którym w czasie przemierzania bieszczadzkich szlaków zależy nie tylko na widokach, ale też ciszy. Dodatkowym smaczkiem takiego spaceru jest fakt, że mierzący 1004 m n.p.m., Dwernik Kamień, znajduje się już poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Śmiało możecie więc się wybrać na wędrówkę ze swoim psem.
Szlak na Dwernik Kamień w relacji filmowej
[Wycieczka w skrócie]
Dystans: 5 km
Suma podejść: 400 m
Czas przejścia: 2 h
Na wycieczkę możesz się wybrać z psem
Ścieżka przyrodnicza na Dwernik Kamień
Najłatwiejszy i chyba też najkrótszy szlak, który prowadzi na wspomniany szczyt rozpoczyna się w Nasicznem. Zerknijcie na mapę, gdyby nazwa tej miejscowości nic wam nie mówiła. Pomoże wam ona również wyznaczyć trasę dojazdu. Tuż przy drodze, nieopodal Nasiczańskiego potoku znajduje się spory parking, ale także wiata, w której możecie przygotować się do wędrówki, pałaszując coś dobrego po podróży.
Przy starcie szlaku znajduje się parking oraz spora wiata
[Ciekawostka]
Nasiczański potok jest przykładem rzeki, która ma aż trzy różne nazwy. Mimo że chodzi ciągle o ten sam strumień, to w górnym biegu zwany jest on Prowczą, w środkowym Nasiczańskim, a u ujścia do Sanu – Dwernikiem.
Trasa prowadzi wzdłuż czerwonych oznaczeń ścieżki dydaktycznej. Po przekroczeniu niewielkiego strumienia wprowadza do lasu i to tutaj zaczyna się na dobre właściwa część wędrówki. Szlak na Dwernik Kamień nie jest zbytnio wymagający, ale trzeba pamiętać, że w górach musi być pod górę. Droga na wierzchołek zajmuje według map mniej więcej 1:20 h, a w tym czasie trzeba przejść 2,5 km i pokonać blisko 400 metrów w pionie.
Jesienią ten las z pewnością zachwyca
Czas na szlaku mija natomiast całkiem przyjemnie, bo etapy mocniejszych podejść przerywane są odcinkami, w których można nieco uspokoić tętno. Sama ścieżka dydaktyczna umożliwia z kolei poznanie bieszczadzkiej flory i fauny. Co więcej, przez Dwernik Kamień przebiega nie tylko czerwona, ale także zielona ścieżka przyrodnicza. W zależności od sił i chęci możecie wykorzystać ją jako drogę zejściową. W ten sposób zrobicie ciekawą pętlę.
Szlak przez las
W czasie podejścia na szczyt warto niekiedy zatrzymać się przy specjalnych tablicach, które pełnią w czasie przejścia ścieżki przyrodniczej rolę przystanków. Nie tylko pozwoli to złapać oddech, ale dzięki nim dowiecie się sporo ciekawych informacji. W drodze na Dwernik Kamień takich przystanków jest cztery i są one poświęcone odpowiednio modrzewiom, świerkom, piaskowcowym wychodniom, oraz temu, co znajduje się na szczycie.
Wychodnie skalne w drodze na Dwernik Kamień
Szczególnie ciekawie robi się w okolicach przystanku o nazwie „Skała”, gdzie podziwiać można imponujące, piaskowcowe wychodnie. Wijąca się wśród wysokich buków ścieżka szczególnie efektownie wygląda jesienią, kiedy bieszczadzkie lasy zachwycają feerią barw. W niektórych miejscach natomiast da się w prześwitach wypatrzeć kilka ciekawych widoków, między innymi w kierunku pobliskiej Połoniny Caryńskiej. Przy wspomnianym punkcie widokowym, znajduje się również miejsce do wypoczynku. Są tam stoły i ławki.
Połonina Caryńska widziana w drodze na szczyt
Widoki ze szczytu
Po etapie wypłaszczenia i leniwego spaceru przyjdzie się wam wreszcie rozprawić z ostatnim podejściem, które wyprowadza w kierunku efektownych, szczytowych partii Dwernika Kamienia. Imponujące wychodnie skalne i strome, południowe ściany z pewnością mogą zrobić spore wrażenie. Świętowanie wejścia na wierzchołek warto jednak nieco odłożyć w czasie, bo najwyższy punkt góry znajduje się kilka minut leniwego spaceru dalej. Dzięki znajdującym się tam ławkom można odpocząć po podejściu, a następnie w spokoju oglądać to, co maluje się na horyzoncie.
Tak wygląda wierzchołek
Widoki, jakie można zobaczyć ze szczytu, są naprawdę ciekawe. Wprawne oko wypatrzy nie tylko Tarnicę, ale i nieodległe Bukowe Berdo. Charakterystyczna Połonina Caryńska, Rawki i pobliska Połonina Wetlińska dopełniają krajobraz. Panorama nie jest oczywiście tak rozległa, jak na wspomnianych grzbietach, natomiast bliskość piaskowcowych skał i fikuśnie wykręconych, skarłowaciałych buków to coś, co jest w pewien sposób unikatowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wybierając się na Dwernik Kamień, zwany niekiedy także Holicą, łatwiej jest liczyć na odrobinę spokoju.
Karłowate buki
W sezonie wakacyjnym i w pogodne weekendy na pewno spotkacie innych miłośników wędrówek, ale wybierając się wcześnie rano, z pewnością na szlaku przywita was cisza. Wędrówkę możecie dowolnie przedłużyć, wykorzystując przebiegające przez grzbiet ścieżki, natomiast najwygodniejszym sposobem zejścia na parking, jest podążanie wzdłuż śladów podejścia. Wycieczka na Dwernik Kamień to naprawdę fajna propozycja na kilkugodzinny, atrakcyjny spacer. Spacer, który nie wyciśnie z was siódmych potów.
Widoki w stronę Tarnicy
[Warto wiedzieć ]
– Szlak z Nasicznego na Dwernik Kamień ma nieco ponad 2,5 km długości. Droga na szczyt powinna zająć około 1:20. W tym czasie rozprawić się trzeba z 400 m przewyższeń.
– Przy drodze znajduje się spory, bezpłatny parking. Na miejscu jest też wiata i miejsce do odpoczynku.
– Dwernik Kamień znajduje się poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a to oznacza, że wstęp na szlak jest darmowy.
– Z tego też powodu na wycieczkę można wybrać się z psem.
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi wpisami