Skip to main content

Niektórzy uważają, że polskie góry są piękne. Czy faktycznie tak jest?

Internet zasypuje nas informacjami o tym, jakie nasze góry są wspaniałe. Fantastyczne widoki, cisza, spokój i świeże powietrze. Niektórzy naprawdę tak uważają, a początkujący amatorzy są w stanie w to uwierzyć.

Kolejna przerwa na szlakuWidok na Tatry z Pienin.

 

To oczywiście wszystko nieprawda. Jesteście ordynarnie okłamywani. Tyle lat żyliście w kłamstwie, że teraz ciężko będzie wam uwierzyć w to, co przeczytacie. Muszę was zasmucić, ale w polskich górach nie ma kompletnie nic co warto by było zobaczyć! Absolutna nuda. Sami popatrzcie na te zdjęcia.

Zdjęcie wykonane o świcie na Połoninie Caryńskiej podczas naszej krótkiej wycieczki w Bieszczady.Wschód słońca na Połoninie Caryńskiej.

 

Nawet nie traćcie czasu. To tylko kupa kamieni, nad która hula wiatr. Układałaś długo fryzurę? Tak mi przykro. W tym wietrze każdy włos będzie żył swoim życiem. Co gorsze, żeby gdziekolwiek trafić, trzeba niesamowicie długo tam iść. Tak, iść! Na własnych nogach wykorzystując własne mięśnie. Przecież to boli.

Na pierwsze widoki nie musieliśmy długo czekać. Dolina Małej Łąki prezentuje się nam w pełnej krasie.Dolina Małej Łąki o poranku.

 

A kiedy już stracisz czas na ten bezsensowny marsz, mijając po drodze podobnych sobie, biednych i nieświadomych turystów? Rozczarowanie. Nie ma tam kompletnie nic wartego uwagi. Tylko cisza, góry, lasy i dzikie zwierzęta. Albo takie mgły w dolinie.

Kolory zmieniają sią z kazdą minutąWschód słońca na Liwoczu

 

Interesujące panoramy? Zapomnij. Wszystko wygląda tak samo. Pagórki, pagórki, a w oddali kolejne pagórki. Nuda.

Kozice ani myślą usunąć się nam ze szlaku. Ostatecznie obchodzimy je szerokim łukiemKozice w Tatrach Zachodnich

 

Co gorsze, takie chodzenie po górach może się skończyć tragicznie. Miejsce to wypełnione jest wręcz dzikimi zwierzętami. DZI-KI-MI! Żadne „taś-taś” nie zdoła Was uratować, gdy spotkacie się już oko w oko z krwiożerczymi bestiami. Masz słabe serce? Zawał więcej niż pewny.

Taki sobie spoko dzięciołDzięcioł spotkany w Bieszczadach

 

W domu jest znacznie bezpieczniej, dlatego nie ma się co nawet zastanawiać. Zwierzęta pooglądasz sobie w telewizji, a pani Czubówna wszystko ci pięknie wyjaśni. Zresztą zanim dojdziesz w te góry, musisz przejść przez las. Czy wiecie ile w lesie jest pająków? Co w tym ciekawego?

Gorce witają nas pięknym porankiem.Poranek w Gorcach.

 

Zimą bywa zimno, a latem upalnie. To przecież bardzo niezdrowe. A przecież nie chcesz się rozchorować, prawda? Pójdziesz do lekarza z drobnym przeziębieniem, zarazisz się czymś w poczekalni i kłopot gotowy. Nie rób tego swoim bliskim – pomyśl o nich!

Bajkowy krajobraz towarzyszył nam przez długi czasZima w Beskidach

 

Zastanów się sam: przecież góry to tylko kupa kamieni. Nie ma żadnego powodu, dla którego warto się tam wybrać. No chyba, że jesteś miłośnikiem i zbieraczem kamieni, ale wtedy nie ma już dla ciebie ratunku…

Złote trawy ustępują zimowemu krajobrazowi. Zaczynamy podejście na Kończysty WierchW drodze na Kończysty Wierch

 

Pójdziesz, zgubisz się i co dalej? Jakieś strzałki, jakieś kolory. Nikt normalny nie wie nawet w jakim kierunku się poruszać. I co,  wezwiesz GOPR, żeby się z ciebie śmiali w internecie? Zapamiętaj: prawdziwy facet tkwi w swoim błędzie do końca!

Tatry o poranku z Przełęczy SzopkaTatry z Przełęczy Szopka

 

Co można robić w takich górach? Idziesz, przystajesz, idziesz, odpoczywasz i tak cały dzień. Żadnych sklepów, kina czy dobrego baru. Tylko przestrzeń i przestrzeń. Zwariować można. Nawet kawę trzeba zabierać ze sobą.

Kiedy znalazłem już odpowiedni kamień mogłem wreszcie ustawić samowyzwalacz w aparacie i uwiecznić mój mały sukces. Na szczycie Kościelca byłem zupełnie sam.Na szczycie Kościelca.

 

Nie dajcie sobie wmówić, że znajdziecie tam piękne widoki.

Tatry widziane z Trzech Koron. Zdjęcie wykonane po wschodzie SłońcaTatry z Trzech Koron.

 

Okropność! Kamienie i skały.

Tatry Wysokie w jesiennej odsłonie. Po lewej stronie kadru Świnica, która z tej perspektywy wydaje się być najwyższa.Tatry jesienią.

 

A jakie kolory mają głównie kamienie i skały? Szary oczywiście. Wszystko wokół jest szare i po chwili męczy oczy. Coś strasznego. Najlepiej od razu dać sobie spokój.

Bukowe Berdo zimąBukowe Berdo zimą

 

Dodatkowe minusy? Stromo. Pamiętasz ile wysiłku trzeba włożyć, żeby wyjść po schodach? Dobrze. Teraz pomnóż to kilka razy. Zadyszka, arytmia i śmierć. Nie chcesz tego.

Wszystko zaczyna nabierać złotego blasku. Tłum ludzi pozostał przy schronisku, a my możemy cieszyć się względnym spokojem i ciszą. Istne złote BieszczadyBieszczadzkie połoniny

 

Nie zapominajcie, że wszystko trzeba na sobie nosić. Przecież taki plecak waży dobre kilka kilo. Coś do picia, coś do jedzenia czy coś do przebrania, a Twój kręgosłup wygnie się jak bumerang. Jeśli nie masz kręgarza w rodzinie, to z góry odrzuć ten pomysł.

Beskidowi Niskiemu mówimy już dobranocZachód słońca w Beskidzie Niskim

 

Wszystko jest jakieś takie przeciętne i rozczarowujące. Przyznajcie rację, naprawdę smutny widok.

Pieniny w pigułce - strzeliste wzniesienia i mgły zalegające w dolinach-3Pieniny w pigułce – strzeliste wzniesienia i mgły zalegające w dolinach.

 

Wszędzie daleko. Lubisz dłużej pospać? Zapomnij. Jeśli już coś ci strzeli do głowy i będziesz chciał w te góry iść, to musisz wstać wcześnie i pewnie wrócisz bardzo późno. Nie rób sobie tej przykrości i zostań w łóżku. Przecież wiadomo, że kołdra nie pyta – kołdra rozumie.

Poranek na szlaku w GorcachWschód słońca w Gorcach.

Poważnie, po co w ogóle chciałbyś jechać w te góry?

Tatrzańskie kolosy ze szlaku na LubańTatrzańskie kolosy ze szlaku na Lubań

 

Zostań w domu. Pokażemy ci na zdjęciach jak okropnie było.

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi wpisami

 

Pochłonęły Cię górskie wędrówki?

Sprawdź mój wyjątkowy przewodnik górski

Przydatne? Dzięki za napiwek!

Postaw kawę

Dołącz do Patronów

Wspieraj na Patronite
Mateusz Stawarz

Miłośnik machania nogami i kawy we wszystkich postaciach.W 2015 roku założyłem tego bloga – Zieloni w podróży. Chwile później swoimi przygodami postanowiłem dzielić się również w formie filmów.Dlaczego akurat „Zieloni w podróży”? To proste. Kiedy lata temu rozpoczynałem swoją turystyczną przygodę z kolegą, o wędrówkach nie mieliśmy zielonego pojęcia.

71 komentarzy

Zostaw komentarz

×